חיידקים וחברים בגופינו

חיידקים, וירוסים, פטריות ומיקרו בקטריות אחרות השוכנות הגופינו הן האחראיות על איכיות מערכת החיסון שלנו, המצב הריגשי שלנו ויכולות מערכת העיכול. חשיבות עליונה היא בשמירה על תנאים וסביבה מתאימה להתפתחות של מיקרו אורגניזמים וטיפוח הסביבה בה הם חיים.

ניקוי אביב או ניקוי כבד?

ניקוי אביב או ניקוי כבד? מה מנקים ואיך? על שאלות אלו אנסה לענות בדרך פשוטה המתאימה לרוח האביב וחג הפסח. רפואה מונעת מתחילה בהכנת הגוף להסתגלות מחודשת לקראת כל עונה.  ובכתבים הסינים נאמר ש "מי שלא שומר על חוקי העונה יסבול מתופעות העונה שאחרי".  במהלך עונת החורף אנו מוציאים פחות אנרגיה תנועתית המאפשרת לנו לנצל ולשרוף עודפים תזונתיים אותם אנו צורכים ביום יום. עודפים אלו נאגרים בגופנו ומאיטים את קצב הפעילות המטבולית (חילוף החומרים) שלו ובכך מתאים את עצמו הגוף להתנהלות הטבעית של החורף.  בעונת האביב מגיע הפסח ואנו נכנסים לתקופת מעבר. המעבר מהחורף הקר לקיץ החם ומעבדות לחירות. זה הזמן שגופינו דואג לנקות עודפים מיותרים שנאגרו במהלך החורף כדי שניכנס לעונת הקיץ החם חדשים ורעננים. ואנו עושים ניקיון פסח שמתחיל בניקיון יסודי וחידוש הבית והמרחב שלנו. ניקוי הפסח והמאגרים מתחיל בכבד ודרכי הלימפה. הכבד הוא המסנן הראשי של הדם ולרשותו עומדת המערכת הלימפתית הבנויה מצינורות ובלוטות המפוזרות בצידי הגוף ובחיבורי הגפיים. מערכת הלימפה היא כלי הפליטה של עודפים תזונתיים ורעלנים שונים החודרים לגופינו החוצה דרך השתן. כתעלות הביוב שבביתנו, בכיור המטבח או השרותים והמקלחת, כולם מטרתם להוציא את עודפים תזונתיים ורעלנים מביתנו. ניקיונם וחידושם יבטיח לנו עונה בטוחה וללא התקעויות.   הכבד הוא מעין שואב האבק שלנו שעל מנת שפעולת השאיבה שלו תהיה מיטבית רצוי שיהיה ריק מלכלוך וכן אנו מנקים את מסנניו. הכבד אחראי בין היתר גם על עיכול השומנים בגוף. היתקעות של הפעילות השוטפת של הכבד תגרום להאטה במטבוליזם של השומנים בגופנו ועל פי הרפואה הסינית לעוד מגוון תופעות כגון: עצירויות, שילשולים, דלקות מעי, IBS, גזים, נפיחויות, השמנה, שומנים בדם וכולסטרול גבוה, בעיות עור שונות, בעיות קשב, ריכוז, אלימות (בעיקר בילדים), קשיי שינה , הזעות, ריח גוף חזק וסטרס. בגופינו פעולת הניקוי היא פעולה מטבולית הבנויה מתזונה ספציפית וצמחי מרפא התומכים בהתהליך. השימוש הנפוץ הוא בצמחים הירוקים הגדלים ראשונים בעונת האביב והם מהווים חלק חשוב בתהליך: שן הארי, סרפד, גדילן מצוי גרגיר, עלי חילבה ועוד מגוון עשבי שדה הנפוצים סביבינו. צמחים אלו יודעים בריכוז גבוה של כלורופיל (הצבע הירוק שבעלה)הקיים בעלים אלו התורם לניקוי הכבד והדם משומנים ורעלנים שונים. חומר נוסף החשוב בתהליך הניקוי הוא הציטכרום P450, אשר משמש לפתיחת תעלת הניקוז של הכבד והוא נמצא בטבע בריכוז פוטנציאלי באשכוליות ובזרעי הגדילן. את תוצרי הניקוי אנו מפנים בעזרת המערכת הלימפתית למערכת השתן והחוצה. בלוטות הלימפה המפוזרות בחלל הגוף ומתרכזות בפרקים הגדולים של הגוף (בית השחי, ומפשעות), עלינו לדאוג שינוקזו כראוי על ידי תנועה ומתיחות של פרקים אלו (הליכה, מתיחות ויוגה) ושילוב צמחים מנקזים לימפתיים. כלל הפסולת עוברת לכליות לסינון סופי ואחר כך החוצה דרך השתן, על

ניקוי רעלים אחרי מחלה

ניקוי רעלים אחרי מחלה גופנו חשוף בכל רגע נתון לאלפי מזהמים. וירוסים שונים, חיידקים, נבגי פטריות ולפעמים אף משל התולעת בתפוח. אז איך אנו חיים? איך הריבונות שלנו נשארת בידינו ולא בידי פולשים חיצוניים? אז כמובן המפתח היא מערכת החיסון המבצעת לרוב עבודה מושלמת. כן, לרוב! לא תמיד. בעת חדירת מזהם לגופנו דרך אחד הפתחים שלנו מערכת החיסון שלנו מגיבה מיד ותכף מוזנקים כוחות הלחימה במזהם ומתפתח קרב גדול. הפולשים הקטנים הם הווירוסים. הם קטנים בגודלם ורוב הווירוסים הם לא כל כך חזקים. כמובן יש להזכור את וירוס השפעת או הקורונה הידועים בחוזקתם ויכולות השינוי שלהם. הווירוסים הם אינם יצור עצמאי, אין להם ספק כוח משלהם וגודלם הקטן יחסית מאפשר להם לחדור לתוך תאי הגוף שלנו ולהתחבר לספק הכוח שלו. אחר כך, מתחיל שלב הדגירה בו מיוצרים אלפי וירוסים קטנים נוספים בתוך התא, עד לכדי הבקעות דופן התא אשר גורם לאלפי ווירוסים להשפך החוצה ולחדור לתאים שכנים לצורך התרבות. במצב פלישה ויראלי למערכת החיסון יש זמן בה היא יכולה לתקוף וזה בזמן בקיעת התא הנגוע. הלוחמה היא מהירה, החום עולה (לא גבוה) וישנה תחושת צמרמורות וקור. בתום כל מערכה בקרב הגוף מרכז משאבים לפינוי הפסולת שנוצרה. תוכן דלקתי קל ממלא את אזורי הקרב ובלוטות הלימפה מתמלאות ומאפשרות טיהור של אזור הקרב ומשם החוצה דרך פתחי ההפרשות. מאידך הפלישה החיידקית. החיידק בשונה מהווירוס הוא יצור חי קטן מאוד, יש לו ספק כוח משלו והוא אוכל ועושה את צרכיו כמו כל יצור חי. מרבית החיידקים שאנו נושאים בגופינו הינם חיידקים ידידותיים, קרי, הם משתתפים בתהליכים המטבוליים החיוניים לנו. אך ישנם חיידקים שאינם ידידותיים והם עלולים לשבש ואף לפגוע במערכות הגוף. הלוחמה מולם היא יותר מורכבת ויותר עוצמתית מצד מערכת החיסון. התגובה הדלקתית רבה יותר וחמה יותר. החום עולה גבוה ופתחי ההזעה של הגוף נפתחים. מרבית החיידקים חודרים לגופנו דרך הפה למערכת העיכול. הפטריות ובינן הקנדידה ופטריות השמר האחרות הן פולש משתקע. הן חודרות לגוף בצורת נבגים ומתחילות להתפתח לאט לאט. הן צורכות משאבי אנרגיה מהגוף ומהמזון (בעיקר פחמימות) ומשתתפות בתהליכי עיכול ופירוק סוכר. כאשר תפוצתם וכמותם בגוף מאוזנת אנו חיים איתם בסימביוזה. אך במידה והמאזן החיידקים בגוף יורד (שימוש עודף באנטיביוטיקה ) אוכלוסיית הפטריות יכולה לסגסג ולצמוח וכך גם תוצרי הפסולת שלה. מערכת החיסון מתחילה בקרב מתמשך וארוך מול פולש עקשן ודביק . בכל שלב בה מערכת החיסון תוקפת נוצרת פסולת לוחמה. ניקוי המערכת הלימפתית שאליה מתנקזת פסולת הקרב חשובה מאוד לזירוז ההחלמה והשיקום ובנוסף מכינים את הגוף למתקפה הבאה. אם בלוטות הלימפה מלאות תכנים מזוהמים ישפכו ויחזרו לרקמות הגוף ואף לדם.

פסולת האורח

ניקוי תוצרי המעכלים: מערכת העיכול שלנו בנויה מאוכלוסיות של חיידקים, פטריות וטפלים שונים. כן כן בכל גוף יש את כולם. כל אחת מהאוכלוסיות השוכנות אצלינו אחראיות לפירוק המזון ולוקחות חלק מהתהליכים המטאבוליים וגם להן יש תוצרי עיכול והפרשות. עם השנים וההרגלים אנו נוטים לטפח סוג אוכלוסייה מסוים ולהחליש סוגים אחרים, לרוב נוכל להאשים את ההרגלים שלנו. עוד בתקופת הינקות אנו מתחילים להתעצב חיסונית ולשפר את מערכת היחסים שלנו עם עולם החיידקים והפרטיות. ועם ההתבגרות אנו נושאים המון סוגי בקטריות מהמזון שבסביבתנו והרגלי התזונה שעליה אנו גדלים משפיעים על המאזן המטאבולי ותפוצת סוגי האוכלוסיות. אם עברנו דירה או טסנו לתקופה לחוץ לארץ אנו מתחילים לרכוש חיידקים חדשים ואוכלוסיות הפטריות המתקיימות באותו האזור גם כן מוצאות את דרכן אלינו בצורה כזאת או אחרת. כך אספנו סוג נוסף של בקטריה שתמצא את משכנה אצלנו. היא תשתתף בתהליכים המטבוליים שלנו ועיכול האוכל וגם תייצר הפרשות ופסולת. במידה ויש לנו יותר פטריות מהרצוי תוצרי הפסולת הפטרייתית תאגר בגוף ומעברי הניקוז ידרשו לעבוד. במאמר "מערכת החיסון מי את" אני מספר על סוגי אוכלוסיות אלו וההתמודדות הטבעית. בהפרת האיזון עלינו לדאוג לפתיחת מעברי ניקוז תחתון ומרכזי, דיכוי האורח (לפי הדוגמא בפטרייה) כדאי לדעת איזה סוג אוכלוסייה אנו רוצים לדכא ולהכווין לטיפול צמחי מתאים. תהליך הניקוי מקדם את פעולת מערכת החיסון שהזנקתה לאזור יעורר את החזרה לאיזון האוכלוסייה העודפת.