ה"התמודדות הטבעית" – מערכת החיסון מי את?

גופנו המופלא מכיל חומרים ואוצרות רבים, מהם נהינים כלל תושבי הגוף: המלכים, השרים, האספסוף ובעלי החיים. על מנת לשמור על הסדר והביטחון של כולם הוקמה לה מערכת החיסון. מערכת זו מחולקת לזרועות ומחלקות שונות, כאשר לכולם מטרה אחת משותפת שהיא לשמור על הסדר והביטחון בגופינו, כלומר: על השפיות והבריאות!!

אז אם נסתכל רגע על הדרך בה מורכבת מערכת החיסון ונשווה אותה למערך ביטחוני במדינה, נוכל להבחין בדמיון הרב שקיים ביניהם. אז בגדול, יש לנו את הצבא, המשטרה וחברות האבטחה. הצבא מחולק לזרועות היבשה, הים, האוויר, העורף ומודיעין. המשטרה מחולקת למשמר הגבול, פלילים, תעבורה ושירות בתי הסוהר. חברות האבטחה מחולקות לש.ג, מאבטחי נמלים, שדות תעופה ומוסדות חברתיים, כמובן שיש עוד. מטרת העל היא לשמור על גופינו מפני פלישת מזיקים שונים ושמירה על הסדר הנחוץ לתפקוד מיטבי.

​בגופינו. קיימים זרועות ומחלקות שונות של מערכת החיסון שנקראים בכלליות תאי הדם הלבנים. לדוגמא קיימות זרועות ויחידות מובחרות המתמחות בלוחמה בחיידקים, החיידקים הם יצורים קטנים, עצמאיים לגמרי המתכננים להשתלט לנו על משאבי הגוף ולגדל משפחות גדולות. הדבר אינו אישי כמובן, הם פשוט מחפשים תנאי רבייה וגידול טובים וכל עוד נדאג לספק להם משאבים מתאימים הם ישגשגו. פלישה חיידקית יכולה להוות סיכון ממשי לחיינו או ליכולת התפקודית שלנו. במצב איום שכזה, אנו נזעיק את היחידות המיוחדות של תאי הדם הלבנים מקבוצת הנויטרופילים, על מנת לטפל בפולש בכל דרך שהיא, כלומר חיסול שלו ושל כל זרעו.

​אבטחת הגבולות והפתחים: חוסן גופינו אינו נמדד אך ורק מהיכולת ההתקפה שלו, אלא גם מעוצמת יכולת ההגנה שלו. אם נדאג שהשערים והפתחים שלנו יהיו מאובטחים היטב (פה, אף, עניים, אוזניים, חתכים או פצעים בעור,אברי המין,) אזי שאין דאגה בליבנו ושום פולש לא יהווה איום. הרי שבכל רגע נתון אנו מוקפים במאות סוגים של אופורטוניסטים (ציידי הזדמנויות) בעיקר וירוסים וחידקים. היה ויכולת ההגנה, האבטחה וביקורת הגבולות שלנו חזקה, קשה מאוד יהיה לפולשים אלו לחדור אלינו.

​היה וקטטה פרצה במועדון בתל אביב והכל בגלל בחורה יפה. אז מה עכשיו? יש הרס של רכוש ואפילו פצועים, הסדר הופר והאבטחה כשלה. לשם כך כמובן נבחר להזעיק את כוחות המשטרה, נראה שהמאבטחים של המקום לא השתלטו על המתרחש וכתוצאה מכך יש פגיעה בסדר ובביטחון, כלומר ב"שפיות ובבריאות". ניתן להקביל את זרוע המשטרה לתאי הלימפוציטים של מערכת החיסון אשר עיקר לחימתם היא בוירוסים. הוירוסים הם לא ממש יצורים חיים, אך הם גורמים לשיבושים בתוך תאי הגוף ומנצלים את משאביו לצרכי התרבות והפצה. הוירוסים הם חלק מאיתנו, חלקם אלימים יותר ונימנים עם משפחות הפשע וחלקם סתם ילדודס צעירים שנוהגים בונדליזם. בהפרת הסדר בשני המקרים אנו נעדיף להזעיק את כוחות המשטרה.

זרוע המודיעין וזיהוי הפלילי של המשטרה: שחשיבותה העיקרית היא בזיהוי האיום וליצור תגובה מתאימה. למשל אם כמה ילדים משחיתים רכוש, לא נשלח מטוסי קרב, וכשפצמרים נורים מהצפון לא נשלח חוליית מאבטחים להשתלט על המצב. הפרופורציה בתגובה תכריע את הקרב. תופעות אלרגיה ומחלות אוטואימוניות מתאפיינות בכשל זרוע המודיעין של הגוף, זהו מצב בו מערכת החיסון פועלת בצורה אגרסיבית מידי ולעיתים אף פוגעת במכוון באזרחיה התמימים. אין הדבר אומר שמערכת החיסון חלשה, אלא זרוע המודיעין והזיהוי פלילי אינן מתפקדות כראוי.

תאי המעצר ובתי הסוהר: התאים מלאים ולא ניתן לאכלס עוד אסירים, יותר פשע ברחובות יותר אלימות וכמובן שזה פוגע באזרחים ההגונים ומתיש לאט לאט את כוחות המשטרה והמאבטחים. למזלינו בגופינו, ישנן מערכות פליטה וניקוז של תאי מעצר אלו המאפשרות את פליטת נזיקים ורעלינים שונים החוצה מגופינו. חשיבות עליונה היא למערכת השתן מערכת הפליטה הראשית שלנו אליה מחוברים תאי מעצר אלו הרי בלוטות המינפה ומשם דרכם לאסלת השרותים. אך מה עם מערכות ההפרשה שלנו אינן מתפקדות כראוי או שאין אנו אוהבים שתיה של מים באופן מתמיד. הגוף אינו עומד תחת עומס הרעלנים ומערכת החיסון שלנו עובדת קשה ומתעייפת מהר יותר וכך חדירה של פולשים מזיקים אחרים אפשרית וקלה.

​חכם סיני אמר "אין אנו משחיזים נשק בזמן הקרב".

​התמיכה התזונתית:

 • ​תמיד נתאים את סוגי המזון לעונה בה אנו נמצאים.
 • תזונה מלאה ומגוונת.
 • היגיינה של האוכל ושל המאכיל.
 • לשמור מפני הרעלנים המרובים הקיימים במזונותינו.
 • שתית מים באופן קבע ומתן שתן עוזרת בפינוי רעלינים מהגוף.

התמיכה החיצונית:

 • ​לבוש מתאים התואם את העונה.
 • פעילות גופנית.
 • שינה מלאה.
 • איזון הסטרס.

התמיכה הצמחית:

 • כוחות ההתקפה:
  • אימון בשיגרה: אסטרגלוס, אכיניצאה, אוניה דה גאטו, שיבה, פטריות מאיטקה וקורדיספס, שום, חילבה, מורינגה.
  • חיזוק בלחימה: אוניה דה גאטו, חוטם הזהב, שום, צלע השור, ג'ינגר, אורגנו, אזוב, איזטיס.
 • כוחות ההגנה:
  • אימון בשיגרה: אסטרגלוס, פרופוליס, גינסנג, מרוה, ניצני ורדים.
  • חיזוק בלחימה: ליקוריץ, מנטה, פלפל חריף, תה ירוק, עלים ירוקים, קינמון, ג'ינג'ר