ניקוי רעלים אחרי מחלה

ניקוי רעלים אחרי מחלה

גופנו חשוף בכל רגע נתון לאלפי מזהמים. וירוסים שונים, חיידקים, נבגי פטריות ולפעמים אף משל התולעת בתפוח. אז איך אנו חיים? איך הריבונות שלנו נשארת בידינו ולא בידי פולשים חיצוניים? אז כמובן המפתח היא מערכת החיסון המבצעת לרוב עבודה מושלמת. כן, לרוב! לא תמיד.

בעת חדירת מזהם לגופנו דרך אחד הפתחים שלנו מערכת החיסון שלנו מגיבה מיד ותכף מוזנקים כוחות הלחימה במזהם ומתפתח קרב גדול.

הפולשים הקטנים הם הווירוסים. הם קטנים בגודלם ורוב הווירוסים הם לא כל כך חזקים. כמובן יש להזכור את וירוס השפעת או הקורונה הידועים בחוזקתם ויכולות השינוי שלהם. הווירוסים הם אינם יצור עצמאי, אין להם ספק כוח משלהם וגודלם הקטן יחסית מאפשר להם לחדור לתוך תאי הגוף שלנו ולהתחבר לספק הכוח שלו. אחר כך, מתחיל שלב הדגירה בו מיוצרים אלפי וירוסים קטנים נוספים בתוך התא, עד לכדי הבקעות דופן התא אשר גורם לאלפי ווירוסים להשפך החוצה ולחדור לתאים שכנים לצורך התרבות. במצב פלישה ויראלי למערכת החיסון יש זמן בה היא יכולה לתקוף וזה בזמן בקיעת התא הנגוע. הלוחמה היא מהירה, החום עולה (לא גבוה) וישנה תחושת צמרמורות וקור. בתום כל מערכה בקרב הגוף מרכז משאבים לפינוי הפסולת שנוצרה. תוכן דלקתי קל ממלא את אזורי הקרב ובלוטות הלימפה מתמלאות ומאפשרות טיהור של אזור הקרב ומשם החוצה דרך פתחי ההפרשות.

מאידך הפלישה החיידקית. החיידק בשונה מהווירוס הוא יצור חי קטן מאוד, יש לו ספק כוח משלו והוא אוכל ועושה את צרכיו כמו כל יצור חי. מרבית החיידקים שאנו נושאים בגופינו הינם חיידקים ידידותיים, קרי, הם משתתפים בתהליכים המטבוליים החיוניים לנו. אך ישנם חיידקים שאינם ידידותיים והם עלולים לשבש ואף לפגוע במערכות הגוף. הלוחמה מולם היא יותר מורכבת ויותר עוצמתית מצד מערכת החיסון. התגובה הדלקתית רבה יותר וחמה יותר. החום עולה גבוה ופתחי ההזעה של הגוף נפתחים. מרבית החיידקים חודרים לגופנו דרך הפה למערכת העיכול.

הפטריות ובינן הקנדידה ופטריות השמר האחרות הן פולש משתקע. הן חודרות לגוף בצורת נבגים ומתחילות להתפתח לאט לאט. הן צורכות משאבי אנרגיה מהגוף ומהמזון (בעיקר פחמימות) ומשתתפות בתהליכי עיכול ופירוק סוכר. כאשר תפוצתם וכמותם בגוף מאוזנת אנו חיים איתם בסימביוזה. אך במידה והמאזן החיידקים בגוף יורד (שימוש עודף באנטיביוטיקה ) אוכלוסיית הפטריות יכולה לסגסג ולצמוח וכך גם תוצרי הפסולת שלה. מערכת החיסון מתחילה בקרב מתמשך וארוך מול פולש עקשן ודביק .

בכל שלב בה מערכת החיסון תוקפת נוצרת פסולת לוחמה. ניקוי המערכת הלימפתית שאליה מתנקזת פסולת הקרב חשובה מאוד לזירוז ההחלמה והשיקום ובנוסף מכינים את הגוף למתקפה הבאה. אם בלוטות הלימפה מלאות תכנים מזוהמים ישפכו ויחזרו לרקמות הגוף ואף לדם.

 

סערה ציטוקינית: היא מושג המתאר מצב שתוכן זיהומי המאוחסן בכבד או בבלוטות הלימפה נשפך לדם והתגובה של מערכת החיסון היא כלל מערכתית אל מול מגוון רחב של פולשים. התופעה מתאפיינת בחום וקור לסירוגין (בעיקר בלילה) ויציאות לא סדירות.