ניקוי אביב או ניקוי כבד?

מה מנקים, איך ואיך יודעים שניקינו טוב?

ניקוי אביב או ניקוי כבד? מה מנקים ואיך? על שאלות אלו אנסה לענות בדרך פשוטה המתאימה לרוח האביב וחג הפסח.

רפואה מונעת מתחילה בהכנת הגוף להסתגלות מחודשת לקראת כל עונה. 

ובכתבים הסינים נאמר ש "מי שלא שומר על חוקי העונה יסבול מתופעות העונה שאחרי". 

במהלך עונת החורף אנו מוציאים פחות אנרגיה תנועתית המאפשרת לנו לנצל ולשרוף עודפים תזונתיים אותם אנו צורכים ביום יום. עודפים אלו נאגרים בגופנו ומאיטים את קצב הפעילות המטבולית (חילוף החומרים) שלו ובכך מתאים את עצמו הגוף להתנהלות הטבעית של החורף. 

בעונת האביב מגיע הפסח ואנו נכנסים לתקופת מעבר. המעבר מהחורף הקר לקיץ החם ומעבדות לחירות. זה הזמן שגופינו דואג לנקות עודפים מיותרים שנאגרו במהלך החורף כדי שניכנס לעונת הקיץ החם חדשים ורעננים. ואנו עושים ניקיון פסח שמתחיל בניקיון יסודי וחידוש הבית והמרחב שלנו.

ניקוי הפסח והמאגרים מתחיל בכבד ודרכי הלימפה. הכבד הוא המסנן הראשי של הדם ולרשותו עומדת המערכת הלימפתית הבנויה מצינורות ובלוטות המפוזרות בצידי הגוף ובחיבורי הגפיים. מערכת הלימפה היא כלי הפליטה של עודפים תזונתיים ורעלנים שונים החודרים לגופינו החוצה דרך השתן. כתעלות הביוב שבביתנו, בכיור המטבח או השרותים והמקלחת, כולם מטרתם להוציא את עודפים תזונתיים ורעלנים מביתנו. ניקיונם וחידושם יבטיח לנו עונה בטוחה וללא התקעויות.  

הכבד הוא מעין שואב האבק שלנו שעל מנת שפעולת השאיבה שלו תהיה מיטבית רצוי שיהיה ריק מלכלוך וכן אנו מנקים את מסנניו. הכבד אחראי בין היתר גם על עיכול השומנים בגוף. היתקעות של הפעילות השוטפת של הכבד תגרום להאטה במטבוליזם של השומנים בגופנו ועל פי הרפואה הסינית לעוד מגוון תופעות כגון:

עצירויות, שילשולים, דלקות מעי, IBS, גזים, נפיחויות, השמנה, שומנים בדם וכולסטרול גבוה, בעיות עור שונות, בעיות קשב, ריכוז, אלימות (בעיקר בילדים), קשיי שינה , הזעות, ריח גוף חזק וסטרס.

בגופינו פעולת הניקוי היא פעולה מטבולית הבנויה מתזונה ספציפית וצמחי מרפא התומכים בהתהליך.

השימוש הנפוץ הוא בצמחים הירוקים הגדלים ראשונים בעונת האביב והם מהווים חלק חשוב בתהליך: שן הארי, סרפד, גדילן מצוי גרגיר, עלי חילבה ועוד מגוון עשבי שדה הנפוצים סביבינו. צמחים אלו יודעים בריכוז גבוה של כלורופיל (הצבע הירוק שבעלה)הקיים בעלים אלו התורם לניקוי הכבד והדם משומנים ורעלנים שונים. חומר נוסף החשוב בתהליך הניקוי הוא הציטכרום P450, אשר משמש לפתיחת תעלת הניקוז של הכבד והוא נמצא בטבע בריכוז פוטנציאלי באשכוליות ובזרעי הגדילן.

את תוצרי הניקוי אנו מפנים בעזרת המערכת הלימפתית למערכת השתן והחוצה. בלוטות הלימפה המפוזרות בחלל הגוף ומתרכזות בפרקים הגדולים של הגוף (בית השחי, ומפשעות), עלינו לדאוג שינוקזו כראוי על ידי תנועה ומתיחות של פרקים אלו (הליכה, מתיחות ויוגה) ושילוב צמחים מנקזים לימפתיים. כלל הפסולת עוברת לכליות לסינון סופי ואחר כך החוצה דרך השתן, על כן חשוב לשתות הרבה מים ולהוסיף צמחים עדינים המעודדים שיתון.

עלינו לזכור! שבתהליך ניקוי הכבד, נשפכים רעלנים לדם אשר מורגשים  כתופעות "לוואי" כגון: כאבי ראש, עצבנות יתרה, פריחה על העור, גרד, כאבים בצידי הגוף, התנפחויות של בלוטות לימפה ואף לעליית חום. אך אל דאגה! כל התופעות הללו הן הכרחיות לתהליך הניקוי וחשוב מאוד שעודפים אלו אותם אנו מנקים ימצאו את דרכם החוצה מהגוף ולא יחזרו שוב לסינון הכבד ולאגירה חוזרת. על כן הכרחי לשתות הרבה מים ולשתן את העודפים הללו מהגוף. במידה ותופעות אלו בלתי נסבלות ניתן להוריד במינוני התוספים ואף להפסיקם, ולהמשיך במתינות את הניקוי עד סופו.

חשוב! אם מעורבים תרופות במרשם רופא כדאי לפנות ליעוץ מטפל . אין לצרוך תוספי תזונה נוספים במהלך הניקוי.

תהליך ניקוי האביב או ניקיון הפסח  ,

שלושת השלבים. קודם אנו מוציאים את כל מה או מי שמלכלך (מוציאים את הזבל, מרימים רהיטים ומוציאים את הילדים מהבית) זהו שלב ההתארגנות, אחריו אנו מתחילים את פעולת הניקוי וכמובן אנו משתמשים בחומרי ניקוי (לא מספיק רק מים), גורפים את המים המלוכלכים לביוב וממתינים להתייבשות, לאחר מכן שלב הסידור, סידור הבית מחדש מוכן להפעלה.

כלל הניקוי עורך בין שבוע לשלושה שבועות תלות באינטנסיביות.

שלב 1 שלב ההתארגנות:

ניקח לנו בין שלושה ימים לשבוע בהם אנו נמנעים ממזון תעשייתי, חומרים משמרים, מוצרים מן החי שאינם אורגנים, ממתקים. ללא אלכוהול, עישון, חודלים תוספי תזונה וסוכר לבן לצורותיו. למי שמתקשה אני ממליץ לבחור בין 2 – 5 חלונות זמן במהלך היום בהם ניתן לצרוך אחד מהמדוברים.

שלב 2 שלב הניקוי:

התזונה מצטמצמת לאורז בסמטי/קינואה/דוחן, שעועית מאש מונבטת (ראה. המלצות כלליות), תפוחים ירוקים, עלים ירוקים למיניהם, אצות, תה ירוק והרבה מים. זה הזמן לחומרי הניקוי קרי צמחי המרפא. פורמולת צמחים בעלת הרכב צמחים התומך בשלושת הפעולות: ניקוי הכבד, ניקוז לימפתי, וקידום שתון אותה יש לצרוך לאורך כל שלב הניקוי, שיערך בין שבוע ל- 14 ימים.

שלב 3 שלב הסידור:

יימשך כשבוע ובו נחדול עם השימוש בצמחי מרפא ונעבור לתזונה מנחמת: בטטות, דלועים וכלל הכתומים, כמרקים או כתבשילים, אורז לבן/לחם לבן ולאט לאט נחזור לתזונה מלאה בשמירה על קוים בריאים יותר

את הניקוי יש לעשות  בהתחשבות באורך חיינו ומצבנו הבריאותי הנוכחי, לסגל לעצמנו דרך שנוכל לעמוד בה.

לייעוץ אישי נוסף ניתן לשלוח פרטים בעמוד הפניות שלנו

בריאות שלמה – עומר והב